W tym roku pomocą obejmiemy malutką Igę 👶, która ma tylko 4 miesiące, a już musi zmierzyć się z poważnym schorzeniem.
Iga urodziła się w 36. tygodniu ciąży ze złożoną wadę serca : zespół lewostronnego izomeryzmu, pojedyncza komora serca, zwężenie lub zarośnięcie zastawki pnia płucnego, prawostronny łuk aorty, odwrócenie trzewi. Jest to schorzenie, w którym nie można przywrócić prawidłowej anatomii. Leczenie tego typu wady odbywa się operacyjne, co najmniej trzyetapowe. Rokowania bardzo poważne.
Bezpośrednio po urodzeniu podjęte zostało u Igi leczenie – otrzymała lek rozszerzający naczynia krwionośne, a w drugim tygodniu życia została przewieziona do Centrum Zdrowia Dziecka.
Pierwsza operacja odbyła się w czwartym tygodniu życia. Lekarze wykonali wtedy zespolenia, aby umożliwić dopływ krwi do płuc. Oprócz operacji Iga miała jeszcze trzy cewnikowania serca z powodu zamknięcia przewodu tętniczego. Kilkakrotnie przebywała na oddziale intensywnej opieki medycznej, a szpitalach spędziła już 2,5 miesiąca.
Przed Igą i jej rodzicami jeszcze dwie operacje oraz długie, skomplikowane i kosztowne leczenie.
Pomimo swojej choroby Iga jest dziewczynką bardzo radosną i silną 💪. Dzielnie walczy o każdy dzień swojego życia, które dla jej rodziców jest bezcennym darem.